5 tips

۵ نکته برای عکاسی دابل اکسپوژر روی فیلم

پنج نکته برای دابل اکسپوژر روی فیلم که باید بدانید:

یکی از دلایلی که بیشتر عکاسان هنوز روی فیلم عکاسی می‌کنند ویژگی منحصر به فرد فیلم در عکاسی دابل اکسپوژر می‌باشد. یک ویژگی که می‌توان از آن به عنوان نقاشی روی فیلم نیز نام برد. حالا دوست داری یاد بگیری چطوری؟ در ادامه همراه ما باش.

۱. یک تا نیم استاپ آندر اکسپوژر عکاسی کنید.

افراد زیادی هستند که این پیشنهاد را برای عکاسی دابل اکسپوژر می‌دهند اما واقعیت این است که ممکن است شما از سایه‌های تیره در عکس حس رضایت نداشته باشید. حتی می‌توانید به همان صورت که همیشه عکاسی می‌کردید این کار را انجام بدهید. 

ممکن است در این روش حتی عکس شما در برخی نقاط overexposed شود ولی در سایه‌ها جزئیات نیز حفظ شود. نتایج کاملا سلیقه‌ای هستند. هر دو روش را امتحان کنید و مسیری که طبق سلیقه شماست را پیش بگیرید.

۲. همه دوربین‌ها ویژگی Multiple-Exposure‌ را روی خود دارا نیستند.

این یک واقعیت تلخ است که برخی از دوربین‌ها به صورت پیشفرض این قابلیت را دارا نیستند. بسیاری از دوربین‌های رنج فایندر و TLR ها شما را اجبار به رفتن به فریم بعدی می‌کنند تا عکاسی را از سر بگیرید و به شما اجازه دابل اکسپوژر نمی‌دهند.

اما بسیاری از دوربین‌های ۳۵ میلی‌متری و حتی مدیوم فرمت‌ها به شما اجازه عکاسی دابل اکسپوژر را می‌دهند. اگر قصد خرید دوربین جدیدی دارید و این ویژگی برای شما مهم است حتما قبل از خرید، خوب در مورد این ویژگی تحقیق کنید.

۳. کدام عکس باید اول گرفته شود؟

یکی از مهم‌ترین موارد در عکاسی دابل اکسپوژر همین است که کدام عکس را در ابتدا بگیریم؟

اگر به صورت تصادفی این کار را انجام می‌دهید باید بیشتر مدیون شانس خود باشید، اما اگر به طور مداوم قصد انجام این کار را دارید باید به نکاتی دقت کنید.

دابل اکسپوژر در واقع قرار گرفتن یک لایه عکس روی عکس پیشین است و عکسی که دومین بار گرفته می‌شود بیشتر روی سایه‌های عکس اول قابل مشاهده‌ است. دقت کنید عکسی که در نظر دارید بیشتر دیده شود را همیشه به عنوان عکس دوم انتخاب کنید که بافت آن همان اجزای عکس اول خواهد ‌بود. شاید در ابتدا کمی این کار برایتان سخت به نظر برسد ولی با تمرین و تکرار می‌توانید در این بحث حرفه‌ای شوید.

By Mehdi Salehpour

۴. روی یک رول کامل این عمل را انجام دهید.

همانطور که گفتیم برای تسلط روی این بحث به تمرین و تکرار زیادی نیازمند هستید. اگر در هر ده رول فیلم فقط یک فریم دابل اکسپوژر بگیرید شاید برایتان سخت باشد که متوجه چگونگی انجام این کار شوید.

سعی کنید یک رول کامل به صورت دابل عکاسی کنید و یادداشت برداری کنید. اینگونه بهتر خواهید آموخت و بیشتر در آن حرفه‌ای خواهید‌ شد.

۵. به دنبال الهام گرفتن و ایده باشید.

یکی از راه‌های بهتر شدن و بهتر دیدن، غرق شدن در آثار و درک و ایده گرفتن از ذهن‌های درخشان هنرمندان دیگر است. در اینستاگرام و سایت‌های دیگر بگردید و با الهام گرفتن از عکس‌ها، بدرخشید و خلق کنید.

اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در twitter
توییتر

ارسال یک نظر