هسلبلد در فضا

نخستین ماموریت هسلبلد در سال ۱۹۶۲

نخستین همکاری هسلبلد و ناسا در سال ۱۹۶۲ طی ماموریت عطارد شروع شد. این اتفاق به واسطه‌ی والتر شیرا (Walter Schirra) فضانورد که صاحب یک دوربین هسلبلد ۵۰۰C بود رقم خورد. شناخت او از کیفیت بالای دوربین‌های هسلبلد باعث شد پیشنهاد استفاده از این دوربین‌ها را مطرح کند تا‌ ناسا جهت تهیه مستندات فضایی از آن ها بهره بگیرد. چرا که دوربین قبلی‌ای که ناسا از آن استفاده کرده بود نتایج ناامید کننده‌ای برایشان به وجود آورده بود.

هسلبلد طی یک برنامه‌ی کاهش وزن، پوشش چرمی این دوربین را حذف و یک شاتر کمکی، یک آینه بازتابی و یک ویو فایندر (View Finder) به آن‌ها اضافه کرد. همچنین مخزن جدید فیلم به این دوربین اضافه شد تا به جای ۱۲ عکس معمول، ۷۰ فریم عکس ثبت کند. سرانجام رنگ مشکی مات باعث شد رفلکس های خود دوربین در عکس‌های ثبت شده از پنجره‌ی مدارپیما به کمترین مقدار ممکن کاهش یابد. این هسلبلد بهبود یافته، اولین ماموریت خود را در ماه اکتبر سال ۱۹۶۲ در ماموریت مرکوری ۸ (MA-8) انجام داد.

عکس‌های موفق و با کیفیتی که شیرا در طی ۶ چرخش خود در مدار زمین از فضا ثبت کرد باعث ایجاد فصل جدیدی در تاریخ شرکت هسلبلد و یک همکاری عمیق بین آژانس فضایی آمریکا و این شرکت سوئدی در حوزه دوربین شد.‌

والتر شیدرا و دوربین هسلبلد ۵۰۰ سی

تصاویری که فضانوردان با هسلبلد‌های جعبه‌ای و مشکی ثبت کرده‌اند نه تنها الهام‌بخش، بلکه جزئی از تاریخ نیز هستند. برای مثال در طی ماموریت Gemini IV در سال ۱۹۶۵ جیمز مکدیویت (James A. McDivitt) یک سری عکس در طی نخستین پیاده‌روی در فضا از همکار خود، ادوارد اچ وایت (Edward H. White) ثبت کرد.

hasselblad (3)

ادوارد اچ وایت فضانورد معلق شده در گرانش صفر درجه

فضاپیمای Gemini 11 در بیست و ششمین چرخش کامل به دور زمین

دوربین‌های تولید شده برای فضا

با رشد سریع دپارتمان عکس ناسا ارتباط این آژانس با شرکت سوئدی گسترش یافت. در نتیجه هسلبلد شروع به اصلاح و بهبود دوربین‌های خود کرد و با ابداع شیوه‌های جدید ساخت و لنزهای متعدد، دوربین‌های خود را آماده استفاده در شرایط خاص فضا کرد. ناسا مصمم بود که هر گرم بار اضافی را از ماموریت‌های خود کاهش دهد، لذا کارشناسان شرکت هسلبلد مجبور بودند به همین اندازه دوربین‌های سبک و ظریف، طراحی و در عین حال کیفیت هسلبلد را نیز حفظ کنند. اگرچه این امر بسیار سخت بود ولی هسلبلد از پس آن به خوبی برآمد.

حذف شدن قسمت‌های چرمی از بدنه دوربین هسلبلد ۵۰۰ سی

فقدان جاذبه و تغییر دماهای بسیار‌شدید

مردم به شدت تحت تاثیر وضوح و کیفیت بالای عکس‌هایی که با هسلبلد ثبت شده بود قرار گرفتند. احتمالا بیشتر مردم به شرایط سختی که سفرهای فضایی به دوربین‌ها تحمیل می‌کردند و ویژگی‌های خاص دوربین‌ها، حتی فکر هم نکرده ‌بودند. دوربین‌ها مجبور بودند تحت سخت‌ترین شرایط، در دمای بیش از ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد در شرایط آفتابی و در دمای منفی ۶۰ درجه سانتی‌گراد در سایه عملکرد خوبی از خودشان نشان دهند. اگرچه از نبود جاذبه و خطرات ناشناخته‌ی احتمالی چشم پوشی کردیم اما دوربین‌ها باید در یک پایداری مطلق در این شرایط کار می‌کردند.

هر شات یک گنجینه‌ی تاریخی بود، اتفاقی که شانس رخ دادن آن یک بار در زندگی بود و ممکن بود هرگز امکان ثبت دوباره آن میسر نباشد. چالشی که هسلبلد بارها با آن مواجه شد.

دوربین هسلبلد ۲۰۳ اف-ای استفاده شده در فضا

دوربین دیتای هسلبلد استفاده شده در پروازهای آپولو ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱

هسلبلد روی ماه

یکی از نمادین‌ترین لحظه‌های هسلبلد در فضا، زمانی بود که ماموریت آپولو ۱۱ در روز بیستم ماه ژوئیه با فرود سفینه فضانورد عقاب (Eagle) روی ماه انجام‌گرفت و اولین قدم‌های بشر در کره‌ای به غیر از کره‌ی زمین جای گرفتند. دوربین دیتا هسلبلد (Hasselblad Data Camera HDC) با صفحه شبکه بندی شده (Réseau) مجهز به لنز زایس Biogon 60mm – f5.6 برای ثبت محیط کره‌ی‌ماه روی سینه آرمسترانگ متصل شده بود. دومین دوربین استفاده شده هم هسلبلد الکتریکی (HEC) نام داشت که جهت عکس‌برداری از داخل ماژول قمری سفینه‌ی عقاب استفاده شد.

HDC برای اولین بار در فضا حضور داشت و این بر فشارهای ماموریت می‌افزود. اما این دوربین تحت سخت‌ترین شرایط سطح کره‌ی ماه عملکرد فوق العاده‌ای از خود نشان داد. بعد از عکس‌برداری موفق در ۲۱ ژوئیه سال ۱۹۶۹، مخازن فیلم این دوربین‌ها جدا و دوربین‌ها توسط رشته‌هایی در جو کره ماه قرار گرفتند تا فضاپیما با کمترین وزن ممکن برای بازگشت آماده شود. 

 

ادوین باز آلدرین روی سطح کره‌ی ماه - ماموریت آپولو ۱۱

منظره‌ی سطح ماه از داخل فضانورد آپولو ۱۱ - طلوع زمین از افق ماه

ادوین باز آلدرین روی سطح کره‌ی ماه ماموریت آپولو ۱۱

ردپای فضانوردان روی سطح کره‌ی ماه - ماموریت آپولو ۱۱

دفترچه راهنمای دوربین‌های هسلبلد مخصوص فضانوردان و نشریه‌ی مطبوعاتی ناسا

اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در twitter
توییتر

ارسال یک نظر