Holga

تجربه عکاسی با Holga 120N

جیمز باتورین (James Baturin) عکاس ساکن کانادا و در زمینه‌ی عکاسی لانگ اکسپوژر (Long Exposure) مشغول به فعالیت است و مقاله زیر از زبان وی نقل شده است.

اگر تا به حال از دوربین Holga 120N استفاده کرده باشید در نگاه اول انتظار ندارید که بتوان عکس‌های خوب با این دوربین گرفت، حداقل با یک تعریف بسیار دقیق و تکنیکی از عکس خوب نمی‌توان از Holga پلاستیکی چنین انتظاری داشت. برای برخی ممکن است وجود لنز پلاستیکی، عکس‌های تار، فوکوس نشده و با حاشیه‌ی تیره باعث فاصله گرفتنشان از خرید این دوربین و عکاسی با آن شود.

اما از دیدگاهی دیگر ممکن است این نقص‌ها باعث شوند که این دوربین به گزینه‌‌ای برای تجربه‌ی جدید و متفاوت تبدیل شود. حتی وقتی قرار نیست عکس‌هایمان خوب از آب درآیند، چه چیزی از دست می‌دهیم؟

آماده‌سازی تجهیزات برای عکاسی لانگ اکسپوژر با Holga

به عنوان کسی که تجربیات متعددی در عکاسی لانگ اکسپوژر روی فیلمهای مدیوم فرمت داشته‌ام، تصمیم گرفتم دوربین Holga 120N خودم را برای این پروژه انتخاب کنم تا علاوه بر تجربه‌ی جدید، متوجه قابلیت این دوربین و کیفیت آن در عکاسی لانگ اکسپوژر نیز شوم. چرا که این دوربین نیز دارای حالت عکاسی بالب (Bulb Mode) است که به وسیله آن می‌توان عکس‌های لانگ اکسپوژر هم گرفت. بعد از انجام تحقیقات و جستجو در اینترنت، متوجه شدم که کابل دکلانشور و فیلترهای ND که مخصوص این دوربین هستند بسیار کمیاب و همچنین گران قیمت هستند. اگرچه این ابزار عکاسی را برای من ساده‌تر میکردند ولی صرف چنین هزینه‌ای برای این تجهیزات آنچنان هم ضروری نیست. چرا که مگر ممکن نیست روش غیرحرفه‌ای‌تری برای عکاسی با این دوربین غیرحرفه‌ای هم وجود داشته باشد؟
نوردهی به مدت ۸ ثانیه

بنابراین بدون هیچ کابل و فیلتر ND مخصوص این دوربین یک ایده‌ی دیگر به ذهنم رسید که فیلتر ND معمول خودم را با دست جلوی لنز این دوربین نگه دارم و همچنین دکمه‌ی شاتر را هرچند ثانیه‌ای که نیاز دارم فشار دهم. البته این روش یک راهکار ایده‌ال برای عکاسی به حساب نمی‌رود چرا که حتی با وجود سه پایه دوربین متحمل لرزش‌هایی در طی نوردهی خواهد شد.

تنظیمات Bulb در دوربین

این دوربین تنها دارای دو حالت عکاسی N و B می‌باشد که به وسیله‌ی یک دکمه‌ی سوییچ از زیر دوربین عوض می‌شود. حالت N تنظیمات نرمال عکاسی مربوط به این دوربین بوده و تقریبا سرعت شاتری معادل ۱/۱۰۰ ثانیه در اختیار شما قرار می‌دهد. B یا تنظیمات Bulb که در لانگ اکسپوژر به این حالت نیازمند هستید. حالت عکاسی Bulb بدین صورت است که شاتر را تا مدتی که شما دکمه را فشار داده‌اید باز نگه میدارد.

بنابراین با دوربین Holga روی سه پایه که روی حالت B تنظیم شده و یک فیلتر ND که مقابل لنز دوربین نگه داشته شده بود شروع به عکاسی کردم. در طی عکاسی به اندازه کافی مراقب بودم که دوربین هیچ لرزشی نداشته باشد. مدت زمان نوردهی‌ها در رنج ۳ ثانیه الی ۱ دقیقه متغیر بود و خوشحالم که حتی در نوردهی‌های بلندمدت هم اثری از لرزش دوربین در عکس‌های خروجی دیده نمی‌شود.

نوردهی به مدت ۸ ثانیه
نوردهی به مدت ۱ دقیقه

تمامی عکس‌ها روی فیلم Ilford Delta 400 گرفته شده‌اند و توسط محلول ظهور Kodak HC-110 ظاهر شده اند.

نتایج عکاسی لانگ اکسپوژر به وسیله‌ی دوربین Holga

همانطوری که از Holga انتظار می‌رفت تصاویر بسیار نرم و با شارپنس کم از آب درآمدند، از طرف دیگر عکاسی با مدت زمان طولانی تر باعث تشدید این اتفاق نیز شده است. تیرگی اطراف تصویر که ویژگی‌های اصلی تصاویر Holga نیز هست در تصاویر مشخص است ولی گمان می‌کنم در برخی موارد توسط فیلتر ND یا به اینکه به دلیل قرار نگرفتن صحیح فیلتر روی دوربین از شدت این حاشیه ها کاسته شده است، به هرحال خروجی‌ها قابل قبول هستند.
نوردهی به مدت ۸ ثانیه
نوردهی به مدت ۳ ثانیه

به هرحال، تجربه عکاسی با Holga به من نشان داد که حتی بدون تجهیزات مخصوص خود دوربین، باز هم عکاسی لانگ اکسپوژر با این دوربین ممکن است. علاوه بر این، حس میکنم نوع خاص عکس‌ها و ظاهر با شارپنس بسیار کمشان نیز باعث منحصر به فرد شدن این دوربین و باعث علاقه‌ی بیشتر من به آن در آینده نیز خواهد شد.

منبع: Shootitwithfilm

اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در twitter
توییتر

ارسال یک نظر