کهکشان

تجربه عکاسی از کهکشان راه شیری با دوربین مدیوم فرمت

جیسون د فریتاس (Jason De Freitas) عکاس آنالوگ ساکن استرالیا که در این مقاله در مورد عکاسی از کهکشان راه شیری با دوربین مدیوم فرمت در حیاط پشتی خانه‌‌اش صحبت می‌کند.

چالش اصلی

چالش اصلی من در عکاسی نجوم روی فیلم قانون تناسب (متقابل) نوردهی بوده است. یعنی فیلم معمولا نمی‌تواند بیشتر از چند ثانیه ثبات خطی معینی در مقابل نوردهی از خود نشان دهد. یعنی صرفا با دوبرابر کردن زمان نوردهی نمی‌توانیم انتظار دوبرابر شدن مقدار نوردهی روی فیلم و نتایج بهتر داشته باشیم.

 

عکاسی از کهکشان راه شیری توسط یک دوربین DSLR تقریبا با سرعت شاتر ۲۰ الی ۳۰ ثانیه روی مقادیر ایزوی ۱۶۰۰ تا ۳۲۰۰ و همچنین دیافراگم f/2.8 ممکن خواهد بود. ولی به دلیل ضعف و شکست فیلم مطابق قانون تناسب نوردهی ممکن است مدت نوردهی به اندازه‌ی یک ساعت باشد.

 

بسیاری این سوال را مطرح می‌کنند که چرا از فیلم‌هایی با سرعت بالا برای عکاسی از کهکشان استفاده نمی‌کنم. در پاسخ به این سوال باید اشاره کنم که فیلم‌های با سرعت بالا طبق قانون متقابل نوردهی عموما نیازمند زمان‌های نوردهی بیشتری نیز هستند. فیلم‌های مورد علاقه‌ی من شامل فیلم‌های فوجی‌فیلم Acros ،Provia و فیلم‌های کداک Ektar و Ektachrome هستند که حتی برای زمان‌های طولانی نوردهی از آن‌ها استفاده می‌کنم.

پیشنهاد

برای شروع عکاسی نجوم و عکاسی از کهکشان راه شیری دوربین های ۳۵ میلی‌متری گزینه‌های مناسبی هستند چرا که عموما دسترسی به لنزهای سریع (با دیافراگم‌های بازتر) در این دوربین‌ها بسیار ساده و ممکن است. برای مثال با تنظیمات دیافراگم ۱.۴/f و مدت زمان نوردهی به مدت ۱۵ دقیقه در فیلم Provia 100 (البته با چند استاپ Push) می‌توانید به نتایج قابل قبول برسید.

تجهیزات عکاسی

کهکشان

با یک دوربین دیجیتال و یک لنز واید تنها چیزی که برای ثبت چنین لحظاتی نیاز دارید یک سه پایه عکاسی است. اما در عکاسی روی فیلم کمی بحث متفاوت است. در مدت زمان‌های طولانی نوردهی مسئله اصلی گردش زمین می‌باشد که نتیجه این رخداد به جا ماندن رد ستارگان به صورت خط منحنی نیم دایره در عکس‌هایتان خواهد بود. البته که این هم نوعی عکاسی نجوم به شمار می‌آید اما مقصود ما عکس هاییست که ستارگان همگی ثابت و در محل خود ثبت شوند. راه حل این مشکل استفاده از یک ردیاب و به اصطلاح تعقیب کننده‌ی ستارگان (Star Tracker) است، ابزاری که دقیقا دوربینتان را در مدار چرخش زمین می‌چرخاند.

 من برای این منظور از ابزاری به نام Sky-Watcher Star Adventurer Pro استفاده کرده‌ام.

کهکشان راه شیری
The Sky-Watcher Star Adventurer Pro

اولین قدم برای تعقیب صحیح ستاره‌ها هم تراز کردن دوربین به صورت قطبی است (بدین شکل که محور چرخش ردیاب ستاره ای هم محور چرخش زمین باشد که این کار با ردیابی و جهت‌یابی دقیق ستارگان قطبی شمالی و جنوبی ممکن می شود)

هر اندازه که ترازیابی دقیق‌تر انجام شود در مدت‌ زمان‌های طولانی‌تر نوردهی، کمتر شاهد دنباله دار ثبت شدن ستارگان در عکس‌ها خواهیم بود. من به کمک QHYCCD PoleMaster این ترازبندی و ردیابی دقیق را انجام می‌دهم. این ابزار از یک دوربین با نرم‌افزار اختصاصی تشکیل شده است که ستارگان نزدیک ستاره قطبی را رصد کرده و اطلاعات دقیقی برای تنظیمات ترازبندی در اختیارتان قرار می‌دهد.

کهکشان راه شیری
The QHYCCD PoleMaster

سریع‌ترین لنزهایی که می‌توان روی دوربین‌های مدیوم فرمت استفاده کرد عموما دارای اف ۲.۸ یا ۳.۵ هستند. بنابراین تحت این شرایط نوردهی‌های شما الزاما بیشتر از یک ساعت نیز خواهد شد. این کار تقریبا فرای عملکرد ردیابی مثل Star Adventurer هست ولی راه دیگری برای بهبود عملکرد این وسیله وجود دارد. استفاده از روشی به نام هدایت. بدین صورت که یک دوربین دیگر با نشانگر داخل آن (این بار هم تراز دوربین عکاسیتان)، ستارگان نزدیک کادر و هدف شما را بررسی و آنالیز کرده و خطاهای احتمالی را مشخص کرده و با ارسال پالس‌هایی به سیستم ردیابی و تعقیب، این خطاها را اصلاح میکند.

برای این منظور یک لنز هدایت‌گر ZWO 30mm f/۴ به همراه دوربین ASI120MC-s و نرم‌افزار اختصاصی PHD2 بهره گرفتم.

کهکشان راه شیری
The guide scope and camera

همچنین من از دوربین Bronica SQ-A با لنز ZenZanon 80mm f/2.8 برای عکاسی استفاده می‌کنم.

کهکشان راه شیری

در دو ویدئوی زیر نحوه‌ عملکرد تجهیزاتم را در عکاسی از کهکشان راه شیری را مشاهده می‌کنید:

نتایج:

کهکشان راه شیری
دوربین Bronica SQ-A با لنز Zenanon 80mm f/2.8 ، فیلم Provia 100f، نوردهی به مدت ۸۰ دقیقه در اف ۲.۸ ، پوش به مقدار ۲+ استاپ ( مدت زمان ۱۰ دقیقه در محلول ظهور Tetenal E6) ، اسکن شده توسط اسکنر Epson V700، سطح آلودگی نوری کلاس ۵

ویدئو زیر اسلاید نوردهی شده به مدت ۸۰ دقیقه را با جزئیات کامل داخل پروژکتور نشان می‌دهد :

من قابلیت چاپ اسلایدها را در تاریک‌خانه در اختیار ندارم ولی می‌توانم این کار را با نگاتیو‌ها انجام دهم (مانند چاپ عکس زیر که حاصل فیلم اکتار کداک می‌باشد) که در ویدئو بالا نیز از آن به عنوان پروژکتور استفاده کردم.

کهکشان راه شیری

این عکس روی فیلم Ektar 100 گرفته شده:

کهکشان راه شیری
دوربین Bronica SQ-A با لنز Zenanon 50mm f/3.5 ، فیلم Ektar 100، نوردهی به مدت ۱۰۵ دقیقه در اف ۳.۵ ، پوش به مقدار ۲+ استاپ ( مدت زمان ۴.۵ دقیقه در محلول ظهور Tetenal C41) ، اسکن شده توسط اسکنر Epson V700

همچنین به وسیله دوربین نیکون FM2 و لنز نیکور ۳۵میلی‌متر اف۱.۴ و فیلم تاریخ گذشته‌ی Provia 400f عکس‌های زیر را ثبت کرده‌ام.

اگر به عکاسی لانگ اکسپوژر روی فیلم علاقه‌مند هستید حتما مقاله‌ی تجربه عکاسی با Holga 120N ما را مطالعه کنید.

منبع: Petapixel

اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در twitter
توییتر

۲ دیدگاه

 • mobin
  ۱۳۹۹/۰۳/۲۹

  خیلی دوست دارم راجب این بخش {همچنین به وسیله دوربین نیکون FM2 و لنز نیکور ۳۵میلی‌متر اف۱.۴ و فیلم تاریخ گذشته‌ی Provia 400f عکس‌های زیر را ثبت کرده‌ام.} بیشتر بدونم و بفهمم چطوری میشه همچین کاری کرد

  • مهدی صالح پور
   ۱۳۹۹/۰۴/۰۲

   درود مبین جان
   این عکس‌ها به صورت دابل اکسپوژر ثبت شدن و در دوربین FM2‌ این کار واقعا راحت و ساده اس. در آینده مقالاتی در همین مورد در سایت قرار خواهیم داد.

ارسال یک نظر