عکاسی در شب

چند نکته در مورد عکاسی با فیلم در شب

شب و عموما صحنه‌های تاریک با توجه به شرایط ویژه خود نیازمند رعایت نکات خاصی است که باید هنگام عکاسی به آن‌ها توجه داشته باشیم. این شرایط عموما به دلیل لرزش‌های دوربین هنگام عکاسی و عموما به دلیل وجود محدودیت ‌های نورسنجی در صحنه‌های تاریک اتفاق می‌افتد. در عکاسی به هنگام شب باید توجه داشته باشیم که صحنه‌هایی را برای عکاسی انتخاب کنیم که از لحاظ نوری مساعد باشد. بدین شکل که علاوه بر کاهش لرزش‌های احتمالی، صحنه‌های مناسب با توانایی فیلم مورد استفادمان نیز انتخاب کرده باشیم. حال در ادامه به نکاتی خواهیم پرداخت که ابتدا به شناخت این شرایط بپردازیم و سپس راهکارهای مناسب برای رفع این محدودیت‌ها را بشناسیم.

سه پایه و کابل دکلانشور

از مهمترین نیازها و بایدها در عکاسی شب وجود سه پایه مطمئن و کابل دکلانشور (Release Cable) می‌باشد که باعث کاهش هرگونه لرزش در دوربین شما می‌شود.
عموما زمانی که مدت نوردهی شما یا به اصطلاح سرعت شاتر شما کندتر از ۱/۶۰ ثانیه باشد ثبت عکس‌های بدون لرزش دشوار خواهد بود. چرا که لرزش در خود دوربین‌های SLR به دلیل مکانیزم حرکت آینه به اندازه‌ای است که وقتی روی عکس‌هایتان زوم می‌کنید یا روی قطع بزرگ چاپ انجام می‌دهید متوجه تاثیر این لرزش‌ها می‌شوید.
زمانی اثر سه پایه و دکلانشور را بهتر متوجه می‌شوید که از دوربین‌های سنگین‌تری مانند Mamiya RZ67 و Pentax 67 استفاده کنید.

عکاسی شب
عکاسی شب
عکاسی شب

فیلم رنگی

توصیه ما این است که عموما عکاسی در شب را با فیلم‌های رنگی انجام دهید. چرا که فیلم‌های رنگی اغلب دارای داینامیک رنج (Range Dynamic) بیشتری نسبت به فیلم‌های سیاه و سفید هستند. شرایط شب و عکس‌های شب عموما دارای کنتراست بسیار بالاییست زیرا که در عکستان آسمان تیره و یک یا چند شی (سوژه) حضور خواهند داشت که توسط چراغ‌های شهری یا نورهای پنجره‌ها و ساختمان‌ها روشن و نوردهی شده‌اند. این شرایط باعث ایجاد کنتراست زیادی در محیط و عکستان خواهند شد. فیلم‌های رنگی با داینامیک رنج بالا به شما این امکان را می‌دهند که حتی نقاطی که روشنایی آن‌ها بسیار کم است را روی فیلمتان ثبت کنید.

عکاسی شب

نوردهی

حساس‌ترین بخش عکاسی شب انتخاب تنظیمات مناسب برای نوردهی در دوربین می‌باشد. این کار معمولا بر اساس سلیقه و سبک مورد علاقه‌ی‌ عکاس انجام می‌پذیرد اما پیشنهاد ما این است که نورسنجی را در مرز بین تاریکی‌ها و روشنایی‌ها انجام دهید یا به اصطلاح نورسنجی میانگین را برای اینکار در نظر بگیرید. دومین پیشنهاد ما انتخاب و خرید یک نورسنج دستی برای این کار می‌باشد.

عکاسی شب

اگر برای شما این سوال پیش آمده است که آیا اپلیکیشنهای روی گوشی‌های موبایل که به عنوان نورسنج معرفی می‌شوند جوابگوی نیاز ما هستند یا خیر پاسخ ما این است که این برنامه‌ها برای نورسنجی در شرایط نوری روز یا روشن مناسب هستند اما اغلب در شب دچار خطا می‌شوند. پس توصیه می‌کنیم برای شرایط حساس و کم نور شب از نورسنج‌های دستی استفاده کنید.

Pocket Light Meter

App Store

Light Meter

App Store   |   Google Play

برای تسلط کامل روی مبحث نورسنجی مقالهٔ نورسنجی در عکاسی آنالوگ را مطالعه کنید.

مکان عکاسی

نکته‌ی بعد در عکاسی شب انتخاب مکان مناسب است، توصیه می‌کنیم مکان‌هایی را برای عکاسی انتخاب کنید که دارای کنتراست بسیار زیادی نباشند. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم فیلم قادر به ثبت مقدار بالایی از کنتراست نیست. برای مثال جاهایی را برای عکاسی انتخاب کنید که حداقل یک منبع نوری مناسب، به اندازه کافی نور و روشنایی روی سوژه شما پخش کرده باشد. البته زمان‌های خاصی هم مناسب عکاسی می‌باشند که به اصطلاح Bluehour نام دارند که دقیقا بعد از غروب آفتاب در آسمان شب اتفاق می‌افتد. در این شرایط عکس‌های شما ظاهر شب به خود می‌گیرند و یک نور محیطی از طرف آسمان در عکس‌هایتان مشاهده می‌کنید .

عکس‌ها از: Willem Verbeeck

اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در twitter
توییتر

ارسال یک نظر